Aed kevadeks korda

Aed kevadeks korda!

Käes on aeg, mil talv annab oma teatepulga edasi kevadele. Kevadine pööripäev toob endaga kaasa uue väe, energia ja hingamise – see on ideaalne aeg, mil kummikud jalga tõmmata ja käised üles käärida ning aeda toimetama asuda.

Koostasime omalt poolt nimekirja, millele aias enne suve tulekut ja lillede istutamist tähelepanu pöörata.

 1. Planeeri
  Veel enne, kui aeda tööle asud, mõtle oma suur plaan valmis. Milliseid lilli praegu aias leidub? Milliseid võiks juurde istutada? Kuhu tuleksid aias peenrad? Kas verandale sobiks rippuma ehk mõni amplitaim? Kui koostate konkreetse plaani, siis on hulga lihtsam liikuda samm- sammult soovitud tulemuse suunas.

 2. Riisu ja puhasta
  Kõige suurem ja esmasem töö, mis tuleks aias teha on sügiseste lehtede, viljapuu saakide, räsitud okste ja muu kõdu kokku riisumine ning prügi kokku korjamine. Sügisesed lehed kaitsevad talvisel ajal maapinda ning on heaks väetiseks sel perioodil murule, kuid lume sulamisega tasub ka need kokku riisuda. Lehed ja muud orgaanilised jäätmed on suurepärane materjal kompostiks. Puhastada tasub luua või suurema harjaga terass.

 3. Eemalda umbrohi
  Mida aeg edasi, seda soojemalt paistab päike ja seeläbi kasvatab ka umbrohi oma juuri. Umbrohu tasuks eemaldada mida varem, seda parem.

 4. Puude ja põõsaste lõikamine
  Kui aed on puhas ja riisutud, tasub hakata lõikama puid ja põõsaid. Selle tarbeks on vaja häid kääre ning tõenäoliselt ka redelit. Kõige parem on puid lõigata märtsi lõpus. Ära tuleks lõigata kõik katkised oksad ning liialt hargnenud viljapuid. Pea meeles, et kevadel ei tohiks pügada kividega vilju kandvaid puid, näiteks kirsi-, aprikoosi, ploomi- ja virsikupuid. Lehthekke tuleks pügada eelistatavalt talvel või varakevadel. Okaspuid on parem pügada kasvuperioodil – üks kord varakevadel ja teine kord kesksuvel.

 5. Aiamööbel
  Vahel tahab ka aiamööbel peale talvist kuuri all seismist kevadist värskendust. Vii aiamööbel ilusa ilma korral õue ja hinda selle seisukorda – kas on vaja lihtsalt vee ja puhastuslapiga üle käia? Ehk vajaks kulunud värvikord hoopis veidi lihvimist? Võib-olla suisa värsket värvikihti? Tänasel päeval on ehitus- ja aiakaupluste valikus värvivalik nii suur, et igale maitsele leidub midagi ning kohapeal olevad eksperdi annavad parimat nõu, kuidas oma aiamööblit värskendada ning suviseks hooajaks ette valmistada.

 6. Kasvuhoone korda
  Käes on parim aeg, mil kasvuhoone veel ehitada või juba olemasolev korda teha. Kilest kasvuhoone puhul tasub jälgida auke, mida tuul ja torm on ehk põhjustanud. Kui augud on liiati suured, tuleks osta uus kile.
  Kasvuhoones sees olev muld tuleks läbi kaevata. Kas mulda on ikka piisavalt? Kui ei, tasuks seda kindlasti juurde tuua.

 7. Vaata üle oma aiatehnika
  Praegu on veel aega, et panna kasutusvalmis kõik aiatehnika, mida suvel kasutad. Kas muruniiduki terad on ikka teravad? Kas murutraktori aku on laetud? Üle tasub vaadata kõik masinad ja seadmed.

 8. Eemalda talvkatted
  Aprillis, kui päike juba rohkem soojendab ning ilmad lubavad, tuleks eemaldada kõik talvkatted. Seda tee õhtuti või pilves ilmaga, et oksad kuiva õhu ja päikesega harjuksid.
  Roniroosid ja viinapuud võib ka kohe toe külge siduda. Kuna roosid on tavaliselt istutatud päikselisele kohale, tuleb nende katet aeg-ajalt ka varem kontrollida ja ilmselt ka vähendada, aga mitte lõplikult kõrvaldada.

 9. Uute istikute istutamine
  Kevad on parim aeg enamiku taimede istutamiseks. Alustada võib kohe, kui labida saab maasse vajutada. Alustada tuleks hekitaimede ning viljapuude ja marjapõõsastega. Järgmisena tulevad ilupõõsad ja kui ilmad on juba täitsa soojad, alles siis on käes rooside ja püsilillede aeg. Viimastega kiirustada aga pole mõtet. Istutustööde puhul kehtib ütlus “mitte liigselt tormata”.

 10. Naudi oma korras aeda ja esimesi päikesekiiri!
  Nüüd, kus kõik esmane suurem töö on selja taga, tasub võtta tassike teed ja paitavaid päikesekiiri ning kõrvu kostuvat linnulaulu lihtsalt nautida!

Tule külasta meie aiandit!

Tutvu aiandi e-poe toodetega siin.

Ostukorv0
Ostukorvis ei ole ühtegi toodet!
Lisa kingitus või kaart
0