tomatite kasvatamine

Tomatid

On sul rõdu, aiamaa või kasvuhoone, üks tomatitaim mahub sinna alati. Ja no tomateid armastab meist ju igaüks. Seda enam kui nad on veel ise kasvatatud!

Rikets aiandi usin naispere on sel aastal külvanud mitmeid huvitavaid tomatisorte. Mõned klassikalised, mõned ebatavalised. Mõned aastaid juba valikus olnud, teised jällegi täiesti uued. Kõigile midagi!

Toome teieni tomatitaimede sordid, mida sel aastal meie aiandist leida võite.

Visa

Kõrgekasvuline, varajane, saagikas hübriid. Aretatud Jõgeva Sordiaretuse Instituudis. Viljakobar 7-9 viljaga. Vili sile, lapikümar, keskmine kaal 115gr. Kasvatamiseks kasvuhoones. Tärkamisest valmimiseni 105-115 päeva. Vana hea, tuntud ja tunnustatud sort.

 

Maike

Varajane. Madalakasvuline, moodustab vähe külgvõrseid. Saagikas. Lõhenemiskindlad 60-65 grammised tomatid. Vastupidav mitmele tomatihaigusele. Katmikalale ja avamaale.

 

Erk

Kõrgekasvuline keskvarajane sort. Aretatud Jõgeva Sordiaretuse Instituudis. Tuntud ja hinnatud sort. Viljad 125-150 grammi, erkpunased, lapikümarad, kobaras 4-6 vilja. Tärkamisest esimeste viljade valmimiseni 115-120 päeva. Vastupidav ruugehallitusele. Kasvatamiseks kasvuhoones.

 

Piibe

Aretatud Eesti Taimekasvatuse Instituudis just Eesti tingimustele mõeldes! Hübriidsort on  keskvarajane, saagikas, tugevakasvuline, kõrge kobartomat, vilju kobaras kuni 10, vilja kaal 70-80grammi. Vastupidav tomatihaigustele. Kasvuhoones kasvatamiseks.

 

Varto

Madalakasvuline potitomat. Aretatud Jõgeva Sordiaretuse Instituudis. Varajane, tärkamisest esimeste viljade valmimiseni 110-115 päeva. Sort on varjutaluv ja ei veni välja, mistõttu sobib kasvatamiseks ka toaaknal või rõdu- või terrassikastis, samuti kiletunnelis, avamaal ja kasvuhoones. Vili väike, umbes 50gr, helepunane, hea maitsega.

 

Vilma

Potitomat.Taim kompaktne, viljad väikesed, kaaluga kuni 30 grammi, punased. Sort on saagikas ja hea haiguskindlusega, viljad lõhenemiskindlad.  Sobib kasvatamiseks kõikvõimalikes anumates, toas aknalaual, rõdukastis, lodzal, terrassil jne.

 

Pokusa

Väga hea maitsega keskvarajane kirsstomat. Taim on tugevakasvuline, kõrge. Tomatite läbimõõt 2-3cm, asetsevad pikkades kobarates umbes 20-kaupa, on magusad ja kaaluvad keskmiselt 15-20 grammi. Suuresaagiline sort kasvatamiseks kasvuhoones. Sobivad nii värskelt tarbimiseks kui ka konserveerimiseks.

 

Aztec

Madalakasvuline potitomat. Mõeldud kasvatamiseks rõdukastides, lodžadel, terrassipottides, erinevates anumates (ka rippuvates), kiletunnelites. Väga dekoratiivne sort. Vastupidav haigustele. Viljad kollased, 15-20gr.

 

Magus šokolaad (Спрут сливка шоколадная)

 

Varajane (95-100 päeva). Kõrgus 2-2,2m. Viljad on ovaalsed, punakasmustad ja magusad, 15-20g.

 

Lõuna päevitus (Южный загар)

Keskvarajane sort. Väga hea maitsega. Viljad on lihakad, 150-350g, magused. Kõrge vitamiini sisaldusega ja madala happelisusega. Viljad on ploomikujulised oranži värvi. Sobib hästi salatisse, aga ka marineerimiseks ja säilitamiseks. Taim kasvab kuni 1,7m kõrguseks.

 

Roosa gigant

Sobib kasvatamiseks nii kasvuhoones kui ka avamaal. Viljad on vaarikaroosad, suured, kaaluvad 200-300 grammi, mõned lausa 700 grammi. Keskvarajane, kuni 2 meetrine taim.Sobib kasvatamiseks nii kasvuhoones kui ka avamaal. Viljad on vaarikaroosad, suured, kaaluvad 200-300 grammi, mõned lausa 700 grammi. Keskvarajane, kuni 2 meetrine taim.

 

Šokolaadi unelm (Шоколадное чудо)

Keskvarajane sort. Suurte piimašokolaadi värvi viljadega. Kasvab kuni 1,5m kõrguseks. Lamedad-ümmargused suured viljad 250-400g. Magusa maitsega, eriti maitsvad kergelt küpsed viljad. Kõrge saagikusega ka avamaal. Soovitav värskelt tarbimiseks ja töötlemiseks.

 

Tumbling Tom Red

Tumbling Tom Red on spetsiaalselt ripp-anumates kasvatamiseks mõeldud tomatisort! Arvesta vähemalt 30cm läbimõõduga pott ühe taime jaoks. Suurepärane amplitomat punaste kirsstomatitega. 50-60cm kõrgune.

 

Laste rõõm (Детская радость)

Varajane (100-105 päeva). Kasvab 1,8-2m kõrguseks. Kobartomat. Viljad on ümarad, küpsena punased. Kahekambrilised ja 20-30g. Viljad on mahlased ja magusad, suure suhkrusisaldusega. Mõeldud värskelt tarbimiseks, konserveerimiseks, külmutamiseks ja kuivatamiseks.

 

Vaarikas (Малиновый Ольбжим)

Väga maitsvate vaarika viljadega. Valmimiseni 110-115 päeva. Taime kõrgus kuni 1m. Viljad on roosad, suured, kuni 200g. Vili on lihakas, õhukese koorega ja suurepärase maitsega. Sobib kasvatamiseks avamaal. Värskelt tarbimiseks.

 

Чио-чио-сан punane

Kokteilitomat. Hübriidsort, kirsstomati moodi. Viljakaal 40-60g. Viljad on erineva kuju ja värviga, kobaras 16-20 vilja. Viljad valmivad kobaras peaaegu üheaegselt. Kõrgus on varieeruv, kasvult kõrged.

 

Чио-чио-сан oranž

Kokteilitomat. Hübriidsort, kirsstomati moodi. Viljakaal 40-60g. Viljad on erineva kuju ja värviga, kobaras 16-20 vilja. Viljad valmivad kobaras peaaegu üheaegselt. Kõrgus on varieeruv, kasvult kõrged.

 

Cherrola

Kokteiltomati varajane hübriidsort. Viljad väikesed, ümarad, punased, kaaluga 15-20 grammi. Ühel varrel võib valmida 20 ja enam vilja. Taim vajab toestamist, eemalda ka külgmisi võrseid. Sobib kasvatada ka rõdukastis. Suurepärane toitude dekoreerimiseks.

 

Favoriit

Keskvarajane kõrgekasvuline lihatomati sort nii avamaal (soe, tuulevaikne ja päikeseline koht) kui ka kasvuhoones kasvatamiseks. Suured lihakad, 250-400 grammised vaarikroosad, nõrgalt ribilised lapikümarad maitsvad tomatid on väheste seemnetega ja õhukese koorega. Suurepärane võileivatomat. Kutsutakse ka vaarikatomatiks.

 

Golden Königin

Tomat Goldene Königin on keskvarajane, kõrgekasvuline sort. Viljad kollased, õrna maitsega, aromaatsed. Taimed istutatakse pottidesse ümber, kui ilmub esimene päris leht. Kõige paremini kasvab +22–24C temperatuuril. Sobib kasvatamiseks nii avamaal kui kasvuhoones.

 

Black Cherry

Varajane, indeterminantne kirsstomat. Viljad kaaluvad umbes 15-20 grammi. Pikad viljakobarad. Küpsed viljad on tumepunased ja väga magusad. Sobib kasvatamiseks rõdudel. Selle sordi tomatit on kerge kavatada – pole vaja siduda, võib mitte kärpida. Väike tomat sobib salati valmistamiseks, asendamatu roogade kaunistamisel.

 

Malle

Kõrgekasvuline, varajane, väga saagikas hübriid. Esimeste viljade valmimiseni tärkamisest 105-110 päeva. Vastupidav haigustele ja viljade lõhenemisele. Kobaras on korraga 5-6 vilja, vilja kaal umbes 100grammi.

 

Koit

Madalakasvuline varajane tomat. Peale esimeste võrsete eemaldamist moodustab juurde vähe võrseid. Kobar on üheharuline ning kompaktne. Vili on pigem lapikümar, paljukambriline. Vilja keskmine kaal varieerub 90-130 grammi. Tärkamisest esimese korjeni kulub 105-115 päeva. Sobib kasvatamiseks kevadkasvuhoones ja kiletunnelis.

 

Lišitska

Determinantne, keskmise kasvuga (umbes 60-110 cm) ploomtomat. Sobib kasvatamiseks nii avamaal kui ka kasvuhoones. Viljad on siledad, õhukese koorega, ploomikujulised, oranzikad ja lõhenemiskindlad. Maitse on magus, liha paks.

 

Marmande

Üks populaarsemaid kasvuhoone tomateid. Taim kasvab kuni 1.5 meetri kõrguseks. Keskmise suurusega viljad, kaaluga 130-150 g, ümmargused ja üsna suured.
Tegemist on lihatomatiga. Kasvatamiseks kasvuhoonetes.

 

Moneymaker

Varajane saagikas, kõrgekasvuline (kõrgus kuni 1,8 meetrit)kobartomat, mis viljub hilissügiseni. Viljad on ümarad ja punased. Ühes kobaras on tavaliselt 8-10 vilja. Viljad kaaluvad keskmiselt 70-100grammi, tärkamisest viljumiseni kulub 100-115 päeva. Vägagi saagikas sort, mis sobib hästi avamaale ja katmikalale.

 

Evelle

Varajane, saagikas sort. Tärkamisest kuni esimese korjeni kulub keskmiselt 105-110 päeva. Vili kaalub umbes 80-90grammi ning on kogu taimel ühtlase suurusega. Vili on punane, piklikümar. Taim on hästi vastupidav haigustele ja viljade lõhenemisele. Kõrgekasvuline, sobib kasvuhoones kasvatamiseks.

 

Mato

Varajane ning vägagi saagikas madal sort. Kobar on Matol kompaktne, 6-8 viljaga. Vili on erepunane, lameümmargune ning vilja keskmine kaal umbes 100grammi. Väga vastupidav sort. Sobib kasvatamiseks kiletunnelis, kilekasvuhoones ja avamaal.

 

Vilja

Kõrgekasvuline väga saagikas sort. Aretatud Jõgeva Sordiaretuse Instituudis. Viljad lapikümarad, keskmise kaaluga 150gr. Keskvarajane, tärkamisest esimeste viljade valmimiseni 115-120 päeva. Taim tugeva kasvuga, kobaras 4-6 suurt vilja.

 

Valve

Poolkõrge, keskmise kasvuga, varajane sort. Tärkamisest küpsemiseni kulub 110-115 päeva. Saak on väga suur. Viljad on ümarad kuni veidi piklikud ning siledad, kaaluga 90- 95 grammi. Vastupidav haigustele ja lõhenemisele. Sobib hästi kasvatamiseks kasvuhoones.

Ostukorv0
Ostukorvis ei ole ühtegi toodet!
Jätka ostmist
0