Orhideede kasvatamine

Algajale orhideekasvatajale

Algajale orhideekasvatajale soovitatakse tavaliselt kuukinga (Phalaenopsis). Peamiselt armastatakse kuukingi oma vastupidavuse ja pika õitsemis perioodi tõttu. Jälgides põhireeglit, mitte kastes väga tihti, saavad nende kasvatamisega hakkama kõik.

Kuukinga on targem osta õitsval perioodil – nii saad parema ülevaate taimest, selle õite värvist ja tervislikust seisundist. Taime valides vaata, et selle lehed oleksid tugevad, kaunilt rohelised ja kahtlaste plekkideta. Juured (mis võivad potist välja paista) peaksid olema terved, ilusate roheliste tippudega, mitte katkised või hapra välimusega.

Kuukingad tahavad keskmiselt palju valgust, samas ei talu väga intensiivset päikesepaistet. Liiga tugeva päikese käes muutuvad lehed pruunilaiguliseks ja võivad kuivada. Liig pimedas asukohas muutuvad lehed tumeroheliseks, taim kuivetub ja ei tooda enam õisi.

Niisiis, suurim viga mis Sa teha saad on liigne kastmine. Suvel piisab enamasti kastmisest korra nädalas, talvel võiksid seda teha kord kuus. Üle kastmisel juured mädanevad, lehed vajuvad longu ja lõpuks taim hukkub. Kasta võid kas voolava vee all (lase u minuti jagu veel läbi poti joosta) või „uputades“ (hoia taime vees seni kui õhumulle enam ei eraldu). Peale kastmist lase liigsel niiskusel välja nõrguda ning aseta taim alles siis tagasi ümbrispotti, alusele. Kastmisel võid kasutada ka vihmavett. Kraanivett kasutades, soovitatakse lasta sellel enne ööpäev seista.
Soojas toas oleva taime pritsimine tõstab õhuniiskust ja värskendab taime. Tee seda pigem hommiku poolikul, nii jõuavad lehed ööseks ära taheneda. Nii piserdamiseks kui kastmiseks kasuta toasooja vett.

Kuukinga väeta kasvuhooajal (õitsemise ajal) 1 kord nädalas, lahja orhideeväetise lahusega (tutvu juhistega väetise pakendil).

Ära õitsenud kuuking tahab veidi aega taastuda, mistõttu võiksid poti tõsta jahedamasse ruumi. Väike puhke periood soodustab uute õite teket. Kuivanud varreosa võid kas täitsa ära lõigata – siis saab taim pikema puhke perioodi ning uuesti õide puhkemine võtab aega umbes aasta. Jättes õievarre alles, hakkab see ühel hetkel harunema ja taim läheb samalt varrelt uuesti õitsema. Variant on ka osaline kärpimine, lõigates ära vaid kuivanud osa – nii ergutad varre harunemist ja taim näeb ka parem välja. Täielikult kuivanud õievars lõika ära nii lähedalt kui võimalik.

Orhideesid kasvatatakse substraadis e. orhideemullas. Aja jooksul substraadis olevad kooretükid lagunevad, mistõttu poti sisu püsib liiga kaua niiske – umbes paari-kolme aasta tagant on õige aeg taim ümber istutada. Parim aeg selle töö ette võtmiseks on siis kui taimel algab intensiivsem kasvuperiood: hakkavad kasvama uued juured ja võrsed. Kuigi kuukingadel ei ole selgelt välja kujunenud puhkeaega, soovitavad spetsialistid istutustööd ette võtta pigem kevadel või suvel.

Kasta taim mõned päevad enne istutust korralikult läbi, ka uue substraadi võiksid juba varem ära niisutada. Eemalda, potti õrnalt muljudes, kuuking potist, aukudest läbi kasvanud juured võid ära lõigata. Eemalda juurtelt kogu vana substraat, samuti lõika ära ka kõik kuivanud või mädanenud juured. Aseta taim (vajadusel uue ja suurema) poti keskele, lisa substraat väikeste peotäite kaupa ümber taime, soputades substraati ka juurte vahele. Õhujuured võid samuti potti suunata, kuid hoidu nende vigastamisest. Jäta juurte ja substraadi vahele väike õhuruum. Läbipaistev pott ei ole ilmtingimata vajalik, küll aga on siis mugavam kontrollida juurte seisundit ning kastmisvajadust. Orhideedele on müügil ka eridisainiga potte, mille põhjas on sügavus, kuhu saab pärast kastmist liigne vesi koguneda.

Rohket õiteilu!

Ostukorv0
Ostukorvis ei ole ühtegi toodet!
Lisa kingitus või kaart
0