7 olulist sügisest aiatööd, mida ei tasuks ära unustada!

7 olulist sügisest aiatööd, mida ei tasuks ära unustada!

Vaikselt hiilib ligi juba talv ning aed mattub õrna härmatise alla. Käes on viimane aeg, kus tasuks oma aiad talveks ettevalmistada, et taimed säiliksid elujõulistena ning külmad neile liiga ei teeks.

Õunapuude ja teiste viljapuude lõikamine


Õunapuid ja teisi viljapuid tasuks lõigata sügisel, sest nii ei teki vesivõsusid ning haavad paranevad kergemini. Selleks, et tuleval aastal kannaks viljapuud suure koguse saaki, tuleb neid aeg-ajalt tagasi lõigata, sest vastasel juhul panustab puu võsudele rohkelt energiat ning viljad jäävad sellevõrra tahaplaanile. Tasuks aga jätta ka veidi aega puudel talveks valmistuda. Kui on olnud põuane suvi, tuleks puid vastu talve ka tugevalt kasta.

Hekilõikus

Õige aeg on ka hekilõikuseks. Sügisene hekilõikus pidurdab okas- ja lehtpuudel nende kasvu. Noori lehtpuuhekke pügatakse korra aastas, vanemaid võib pügada 1-3 korda. Kasutada tuleb kindlasti teravaid aia- või hekikääre.

Püsikute hooldamine

Püsikuid on kõige mõistlikum maha lõigata tegelikult alles peale öökülmasid. Kui taim on terve, siis võib tagasilõikamisel alles jätta umbes 10 cm kõrgused varred. See aga tähendab, et varakevadel tuleks neid teist korda veel lõikama. Püsilillede alt tuleb eemaldada kõik lehed ning muld läbi kobestada. Tasub mõelda ka mulla pealmise kihi väljavahetamise peale, sest see on koht, kuhu haigustekitajad oma pesad teevad. Lisaks tasuks vaadata ka, et mulda oleks piisavalt. Valmis tuleks vaadata ka kate, millega kaetakse kinni kevadist päikest pelgavad taimed (okaspuud ja igihaljad taimed). Kõige paremini sobib selleks vastav kangas.

Muru hooldamine

Praegu on viimane aeg väetada muru kaaliumirikka väetisega. Kui teete viimast niitmist (temperatuur on langenud umbes 10 kraadi peale), siis peaks jälgima, et muru jääks väetamise hetkeks umbes 4-6 cm kõrguseks. Kokku peaks riisuma kogu niidetud muru, kuid väikene kogus sügislehti võib jääda kõdunema ka maapinnale, sest see rikastab murupinda toitainetega. Kasuta kokkuriisutud kõdu otstarbekalt – see on ideaalne kompostimaterjal. Lisaks saad lehekõdu lisada ka lillepeenrale ja puude või põõsaste alla, mis rikastab pinnast toitainetega ning aitab säilitada selle niiskust. Samuti tasuks eemaldada suurem umbrohi.

Mulla kaevamine ning kobestamine

Sügis on hea aeg, mil kobestada mulda. Nii ei saa tekkida mulla sisse talvetumiseks igasugu putukaid, kes kevadel kahjuritena tõusevad. Ühtlasi aktiveerib kobestamine mulla mikrofloora ning reguleerib veerežiimi. Piisab sellest, kui muld labidasügavuselt läbi kaevata.

Kasvuhoone korrastamine

Nüüd, mil kasvuhoonest on saak koristatud, tuleb ka see talvekorda seada. Tasuks välja rohida kõik taimejäänused, kasvuhoones samuti mulda läbi kaevata, veidi väetada ning jätta seisma kuni järgmise kevadeni.

Sibullilled maha

Praegu on õige aeg, et panna maha sibullilled – hüatsindid, krookused, tulbid, laugulised, nartsissid jt. Samuti pannakse oktoobri lõpus maha ka küüslaugud, külvata tilli, peterselli ja koriandrit. Sibullillede puhul tuleb jälgida, et sibulad saaks maha õiget pidi. Juurejäänustega ring tuleb panna allapoole ning teravam tipp üles. Soovitame panna sibulakanna alla puhast liiva, sest see hoiab sibula tervemana.

Sibula sügavus sõltub lille sordist:

Krookus, puškiinia, kobarhüatsint – 8 cm

Lumikelluke, märtsikelluke, tulp, väiksemat sorti laugud – 10 cm

Suured laugud ning liiliad, hüatsint – 15 cm

Nartsissid – 18 cm

Külastage ka meie aiandit, kust leiate kauni valiku kanarbikke, krüsanteeme, alpikanne ning õige pea ka jõulutähti!

Asume Kiisa-Hageri tee 10ndal kilomeetril, Pagavere talus.
Loe lähemalt: www.rikets.ee/riketsi-aiand/

Avatud:
E-R 9:00-16:00
L 10:00-15:00
P suletud

Ostukorv0
Ostukorvis ei ole ühtegi toodet!
Lisa kingitus või kaart
0