Kuused ja nende lugu

Millal ja kus ehiti esimene kuusepuu? See on küsimus, mille kohta täpset ja kindlat vastust ei ole. Küll aga on meie enda Raekoja kuusel selles loos täita suur osa.

Jõulukuuskede ajalugu ulatub kaugele minevikku. 1441. aastal asetasid Mustpeade Vennaskonna liikmed Raekoja platsile väidetavalt Euroopa esimese linna jõulukuuse. Pidanud nad oma Pika tänava majas aasta lõpu pidu ning vedanud siis sealt kuuse välja, Raekoja platsile. Seal nad panid selle siis püsti, süütasid põlema ja tantsisid ümber selle. Sellega tähistati talvist pööripäeva ehk valguse võitu pimeduse üle.

Esimese sajandi algupoolel ei süüdatud kuuski enam põlema, vaid ainult tantsiti nende ümber.

Alles 1931 hakati taas nüüd juba traditsiooniliseks saanud jõulupuud Raekojas igal aastal püstitama.

Kuuskede tuppatoomisega on seotud palju eri kombeid ja uskumusi. Tavaliselt toodi jõuukuusk koju kaks päeva enne jõululaupäeva. Küll aga ei toodud teda kohe tuppa! Toas oli jõulukuusk 24ndast detsembrist kolmekuningapäevani. Kuuse pidi tuppa tooma kindlasti isa, laste ülesanne oli kaunistada. Kuuski kaunistati õunte ning käbidega. Ehete külge riputamine on alles hilisem komme.

Kuuse tuppatoomisel kehtib reegel: mida külmem ilm ja soojem tuba, seda kauem tuleks kuuske temperatuurivahega harjutada.

Esimestel päevadel tahab kuusk palju vett ja selleks soovitame kuuse tüve allosast väike jupp maha saagida. Kuna kuusk on kui suur lõikelill, siis tihtilugu pannakse kuuse vee sisse ka lillepoodides müüdavat säilituspulbrit.

Kuuse ehtimine on tegevus, kuhu saab kaasata kogu pere. See on loominguline ja mänglev. Alustada tasuks elektriliste küünalde-tulede-valguskettide paigaldamisest. Tavaliselt alustatakse tulede panemist altpoolt ülespoole, kuid pole vale ka teisipidi. Jaota juhet nii okstele kui ka veidi tüvele lähemale. Nii jääb mõnus valgus kumama ka kuuse seestpoolt. Ja seejärel kaunistused! Millist värvi kaunistusi valida on küll vastavalt igaühe enda soovi järgi. Kas panna kokku erinevaid toone, teha ainult ühe värviga, kasutada erineva suurusega kuule – valik on lõputu.

Mõnusat kuusekaunistamist!

Ühtlasi, kes printis omale välja meie “Nimekiri, mida perega jõulukuul ühiselt ette võtta”, saab omale jälle ühe linnukese kirja!

Ostukorv0
Ostukorvis ei ole ühtegi toodet!
Lisa kingitus või kaart
0