Pähklipureja

On 24nda detsembri jõuluõhtu. Külalised kogunevad Stahlbaumide kodus peetavale jõulupeole. Nende hulgas on Drosselmeyer, Stahlbaumide laste Marie, Louise’i ja Fritzi ristiisa. Marie ja Fritz istuvad ning nuputavad, millise kingituse on ristiisa neile sel aastal valmistanud. Drosselmeyer nimelt on kellassepp ning leiutaja, kes pidevalt mõtleb välja uusi ja põnevaid asju. Lapsed ootavad kannatamatult, millal nad saavad näha jõulupuud ja kingitusi. Kauaoodatud hetk saabub ja külalistele esitletakse kaunilt ehitud jõulupuud. Jõulupuu all on palju-palju kinke ning neidki hakatakse järgemööda avama. Ühtükki märkab Marie Pähklipureja nukku ning küsib kellele see kuulub. Tüdruku isa näeb, kuivõrd nukk lapsele huvi pakub ning lubab Pähklipureja endale võtta. Fritz aga üritab nukuga pähkleid purustada ning lõhub selle suu kogemata ära. Tige Marie võtab nuku taas enda kätte ning seob lipsukesega Pähklipureja lõuaosa taas kinni.

Kui on aeg magama minekuks, viivad lapsed oma mänguasjad ilusti kappi. Fritz ning Louise lähevad juba voodisse, aga Marie ei saa nukku oma mõtteist. Tüdruk palub, et saaks Pähklipurejaga veel veidike mängida ning ta ema lubabki. Marie paneb ta voodisse ning sosistab vaikselt, et ristiisa Drosselmeyer parandab ta kindlasti ära. Siis on nukk samahea, kui uus. Marie ehmatab, sest ühtäkki hakkab Pähklipureja justkui elama. “Küllap see on vaid kujutlus,” mõtleb ta.

Järsku hakkas lööma vanaisa kell ja Marie ei suutnud oma silmi uskuda! Ta nägi, et Drosselmeyer istub kella peal ning takistab selle löömist! Põrandatel hakkavad siblima hiired ning kohal on ka seitsme-pealine hiirekuningas. Nukud kapis ärkavad ellu ja Pähklipureja juhib neid hiirte vastu võitlusesse. Marie näeb, kuidas hiirtekuningas võtab tema Pähklipureja omale pantvangi. Tüdruk võtab oma jalast sussi ning viskab sellega hiirtekuningat. Marie, suurest segadusest, minestab ning teeb kukkudes oma käe katki.

Järgmisel hommikul ärkab Marie üles. Ta märkab, et tema käsi on sidemes ning püüab siis rääkida vanematele hiirte ja nukkude võitlusest öösel. Ema-isa ei taha Mariet hästi uskuda ning arvavad, et tüdrukul on tekkinud palavik.

Mõned päevad hiljem tuleb laste ristiisa Drosselmeyer, kellel on käes parandatud lõuaga Pähklipureja. Ta räägib Mariele loo printsess Pirlipatist ja proua Mouserinkist, kes on tuntud ka kui hiirte kuninganna.

Hiirtekuninganna pettis printsess Pirlipati ema nii, et viimane lubas hiirtekuningannal koos oma lastega kugistada seapekki, mis pidi tegelikult minema kuningale valmistatava vorsti sisse. Kuningas, kes oli raevus hiirekuninganna peale õhtusöögi rikkumise ja tema naise kiusamise pärast, lasi oma õukonna leiutajal, kelle nimi on juhtumisi Drosselmeyer, luua hiirekuningannale ja tema lastele lõksud.

Hiirekuninganna, kes oli oma laste surma tõttu maruvihane, vandus, et haub printsess Pirlipatile kättemaksu. Pirlipati ema ümbritses lapse kassidega, keda pidid õed pidevalt silitades ärkvel hoidma. Kahjuks jäid seda teinud õed aga paratamatult magama ja hiirekuninganna muutis printsess Pirlipati võluväel koledaks, andes talle tohutu pea, laia irvitava suu ja habeme nagu Pähklipurejalgi. Kuningas süüdistas selles kõiges Drosselmeyerit ja andis talle neli nädalat, et leida oma tütrele ravim. Lõpuks ei aidanud aga muu, kui ta läks oma sõbra, kohtu astroloogi juurde.

Nad lugesid Pirlipati tähemärki ning ütlesid kuningale, et ainus viis tema tütre raviks on lasta tal süüa Krakatuki pähklit, mille peab purustama ja talle ulatama mees, kes pole sünnist saati saapaid kandnud ega endal kunagi habet ajanud. See mees peab tüdrukule andma pähkli kinnisilmi ja siis tasakesi 7 sammu tagasi istuma ja nii, et ta ei komistaks ega kukuks! Kuningas saatis Drosselmeyeri ja astroloogi kirjeldatud meest otsima, esitades nõudmise, et nad ei tuleks tagasi enne, kuniks nad on mehe leidnud.

Kaks meest rändasid mitu aastat, leidmata pähklit ega ka meest, kuni lõpuks naasid nad koju Nürnbergi ja leidsid pähkli nukutegija Drosselmeyeri sugulase valdusest. Tuli välja, et noormees oli täpselt see, keda nad pikalt otsinud olid – ajamata habeme ja ilma saabasteta. Kuningas lubas, et kes iganes suudab Krakatuki pähkli purustab, võib temma tütre, printsess Pirlipati kätt paluda. Drosselmeyeri vennapoeg murdis selle kergelt lahti ja ulatas printsess Pirlipatile, kes neelas selle alla ja muutus kohe jälle ilusaks. Drosselmeyer’i vennapoeg komistas oma seitsmendal tagurpidi sammul hiirekuningannale otsa ning kukkus. Silmapilk laskus needus tema peale, andes talle suure pea, laia irvitava suu ja pika habeme, tehes temast pähklipureja. Tänamatu Pirlipat nähes, kui inetuks ta on muutunud, keeldus temaga abiellumast ja ajas ta lossist välja.

Marie kuuleb keset ööd hiirekuningat talle sosistamas, ähvardades Pähklipureja tükkideks hammustada, kui tüdruk ei anna talle oma maiustusi ja nukke. Pähklipureja nimel ohverdabki Marie need. Kuid ajapikku tahab hiirekuningas veel ja veel ning lõpuks ütleb Pähklipureja tüdrukule, et kui ta saaks anda talle mõõga, lõpetaks ta hiirekuninga elulõnga. Marie küsib Fritzilt mõõka ja vend annabki. Järgmisel õhtul tuleb Pähklipureja Marie tuppa, kandes hiirekuninga seitset krooni ja viib ta endaga kaasa nukuriiki, kus ta näeb palju imelisi asju. Lõpuks magab Marie Pähklipureja palees ja seejärel tuuakse koju tagasi. Hommikul üritab Marie emale juhtunust rääkida, kuid ema ei taha tütart uskuda ka siis, kui ta näitab vanematele seitset krooni. Edaspidi on Mariel keelatud kodus sellist totrust rääkida.

Ühel päeval, kui Drosselmeyer remondib isa üht kella, istub Marie vagusi oma nukkude kapi ees. Ta vaatab Pähklipurejat ja mõtleb kõigele imelisele, mis juhtus. Tüdruk vannub talle, et kui nukk oleks kunagi päriselt elus, ei käituks ta temaga kunagi nii nagu printsess Pirlipat, ja armastaks teda, kuidas iganes ta ka välja ei näeks. Sel hetkel tuleb Marie ema tuleb talle teatama, et Drosselmeyeri vennapoeg saabus just Nürnbergist. Noormees astub Marie kõrvale ning ütleb: “Ennist antud lubadusega murdsid sa mu needuse ning muutsid mind taas inimeseks. Kas sa tuleksid mulle naiseks?” Marie lubabki noormehega abielluda. Aasta möödudes lubati pulmad teha ning noormees oma värske mõrsja viia nukkude kuningriiki, kus temast saab kuninganna.

Siis aga ärkab Marie järsku üles. Selgub, et kõik see oli aga hoopis… unenägu. Jõuluõhtu on läbi ja koos sellega ka kõik imed. Endiselt oma unenäo lummuses viibides leiab Marie end kodus kuuse all istumast, Pähklipureja süles.

Kaunist jõuluaega teile ja teie peredele!

Ostukorv0
Ostukorvis ei ole ühtegi toodet!
Lisa kingitus või kaart
0