jõulutäht

Rahvusvaheline jõulutähepäev

Juba sombustel novembripäevadel võime kohata kauplustelettidel imelisi, punaseid jõulutähti, mis on ühed enamlevinumad jõululilled.
Jõulud ja jõulutähed käivad sageli justkui käsikäes. Ikka ja jälle silmame me neid enamjaolt punastes toonides, kuid tegelikult on jõulutähe värvitoone üle 100 – valged, punased, roosad, oranzid, kollased, rohelised – valik on suur ja lai! Siiski, enamasti kasvatatakse traditsioonilisi punaseid ning valgeid ja roosasid värvitoone.

Jõulutähe lehtede kuju on väidetavalt Petlemma tähe kujuline. Punased jõulutähe lehed tähistavad Kristuse verd ja valgete jõulutähtede kroonlehed sümboliseerivad puhtust ning rahu.

Paljud ehk ei teagi, et jõulutähtede sünnilooga on seotud ka legend väikesest Mehhiko tüdrukust nimega Pepita. Pepita soovis jõululaupäeval näha Jeesuslast. Küll aga tundis ta piinlikust, sest ta oli nii vaene ega saanud Jeesuslapsele kingitust viia. Pepita nõbu ütles tüdrukule, et iga kingitus, mille sa armastusega viid, on eriline ja tänuväärne. Teel kirikusse korjas väike tüdruk pervel kasvavatest umbrohtudest kimbu. Niipea kui Pepita oma nõbuga kirikusse jõudis ning umbrohukimbu Jeesuslapse juurde pani, muutusid need kauniteks jõulutähtedeks. Alates sellest hetkest kutsutakse jõulutähti ka Püha öö lilledeks (Flores de la Noche Buena).

Legend Pepitast ja jõulutähtedest jutustab loo, kuis jõulutähed on läbi ajaloo sümboliseerinud suuremeelsust, isetust ning usku.

Kuidas aga tagada, et jõulutähed säiliksid pikalt ilusad ka peale ho-ho-ho ning jõulude läbisaamist?

1. Jõulutähed on kohutavalt külmakartlikud ja tuuletõmbuse suhtes tundlikud.
Jõulutähe asukoha valikul tuleks lähtuda sellest, et ta ei saaks mitte mingil moel külmakraade ega tuuletõmbust. Sestap ei ole ka tihti aknalauad neile kõige sobivamad asukohad.

2. Kasta tuleb piisavalt, aga mitte ülearu. Jõultähtede muld tuleks hoida kogu aeg niiskena. Samas on jõulutäht ülitundlik liigkastmise osas ja võib nii oma lehed ka maha lasta. Kui te päris täpselt ei tea siiski, kas ja kuidas ning kui tihedalt kasta, tuleks lähtuda sellest, et vett anda taimele, kui muld on kuiv, aga mitte veel läbikuivanud. Jõulutähte on soovitav kasta toas seisnud pehme veega.

3. Jõulutähti võiks väetada. Väetamise teel säilitab ta oma kauni kontratse õiteilu pikemaks ajaks. Väetamiseks sobib kas eraldi müüdav jõulutähe väetis või ka kaktuste ning sukulentide väetis. Väetada tasub iga 2 nädala tagant.

4. Jõulutäht kasvab kõige paremini valgusküllases kohas. Seega tasuks asukoha valikul mõelda ka selle peale, et ühest küljest ei saaks ta lahtise akna vahelt liigset külma, kuid samas piisavalt valgust.

5. Kes kasvatab jõulutähti läbi terve aasta, siis jõulutäht hakkab õitsema alles siis, kui päevad hakkavad lühemaks muutuma. See tähendab, et alates septembrist võiks jõulutähti katta, andes päevavalgust vaid 9-10 tundi ööpäevas. Katta võite kodustes tingimustes näiteks pappkastiga või viia ta pimedasse tuppa.

Jägides neid viit nippi võite kindlad olla, et jõulutähed säilivad nii jõuludeni kui ka peale pühi. Mõni ehk säilitab jõulutähti ka terve aasta!

Imeilusat rahvusvahelist jõulutähepäeva ning leidke Eestis kasvatatud märki kandvaid, meie endi aiandis sirgunud jõulutähti kõigist Riketsi lillepoodidest üle Eesti või tellige jõulutäht mugavalt meie e-poest.

Ostukorv0
Ostukorvis ei ole ühtegi toodet!
Lisa kingitus või kaart
0